
1 grudnia 2023r. miała miejsce premiera płyty "Christus Vincit" nagranej przez znakomity Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyrekcją Anny Szostak w kościele Świętej Rodziny w Katowicach w lipcu br. Gorąco zachęcamy do posłuchania wszystkich utworów, które znaleźć można pod zamieszczonym linkiem.
Płyta ma na celu udostępnienie publiczności nagrań nierejestrowanych do tej pory utworów czołowego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu artystów klasy mistrzowskiej: Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, saksofonisty Pawła Gusnara, organisty Klaudiusza Jani i perkusisty Michała Żymełki.
Magnificat i Nunc Dimittis - Poprzez połączenie pieśni Maryi i pieśni Symeona czyli kantyków z nieszporów i komplety Paweł Łukaszewski wprowadza słuchacza w przestrzeń adwentowego oczekiwania na narodzenie Boga-człowieka. Podczas gdy muzyka Magnificat wyraża różnorodne, często kontrastujące emocje samej Maryi, Nunc dimittis jest spokojnym wyznaniem starego Symeona, który żegna się z życiem, bo zobaczył upragnionego Mesjasza. Oszczędne harmonie i ściszona dynamika Nunc dimittis ewokują nastrój nocy i wprowadzają w bezczasowe trwanie w obecności aniołów.
Aaronic Blessing - Utwór skomponowany w 2021 r. na zamówienie Ko Matsushity do tekstu błogosławieństwa Aaronowego. Zapisane na srebrnych zwojach stanowi najstarszy zachowany fragment Biblii, datowany na 600 r. przed Chrystusem. Błogosławieństwo dotyczyło wszystkich dwunastu pokoleń Izraela, co także oddaje liczba słów błogosławieństwa, z pominięciem imienia Boga.
Seven Last Words of Christ - Utwór skomponowany specjalnie na zamówienie Cameraty wpisuje się w bogatą tradycję muzyczną przedstawiania słów cierpiącego Jezusa zaczerpniętych ze wszystkich Ewangelii. Oszczędność środków wyrazu w partii chóru (np. powtarzane motywy, szepty) w wersji pierwotnej dzieła kontrastuje z wirtuozowskimi przebiegami melodyczno-rytmicznymi wiolonczeli. Specjalnie na potrzeby nagrania Paweł Łukaszewski opracował jednak tę partię na saksofon.
Aria di Angelo - Pieśń anioła Pańskiego, który usiadł na kamieniu przed grobem Jezusa. Lirycznym, przejmującym wołaniem istota niebieska potwierdza, że Jezus zmartwychwstał, pokonał śmierć, a potężny kamień nie był dla Niego żadną przeszkodą. Posłaniec Boży poleca niewiastom, by przekazały uczniom wiadomość, że Jezus poprzedzi ich w drodze do Galilei. Utwór na mezzosopran, obój i organy powstał w 2012 roku na zamówienie Richarda Mailändera i Figuralchor Köln. Przeznaczone do nagrania opracowanie pieśni autorstwa Pawła Łukaszewskiego zostało skomponowane na potrzeby płyty w 2023 roku.
Christus Vincit - Tekst utworu w języku łacińskim stanowi dawna modlitwa z VIII wieku, z czasów Karolingów, znana także jako Laudes Regiae lub Laudes Gallicanae. Jest to kompozycja o charakterze pochwalnym, podobna nieco do litanii, nawiązująca stylem i estetyką do krajów, w których śpiewano Laudes Gallicanae: Francji, Niemiec i Włoch. Ekspresja kompozycji została osiągnięta dzięki maksymalnej oszczędności środków wyrazu, zarówno w partii chórów (np. za sprawą powtarzanych motywów), jak i kontrastowej partii organów opartej na strukturach wielodźwiękowych. Projekt poza walorem artystycznym, koncertowym, może mieć również wartość liturgiczną.